Here are the House Committees and Appointees for the 2019-2020 Legislative Session:

Aging
Representative Hurley; Chair; Representative Farmer-Butterfield; Vice Chair; Representatives Black, Dobson, Hunt, John, Lambeth, Murphy, White;
Agriculture
Representative Dixon; Senior Chair; Representatives Brisson, Strickland; Chairs; Representatives Hunter, Wray; Vice Chairs; Representatives Ager, Alexander, Barnes, Bell, Brody, Clark, Conrad, Elmore, Graham, K. Hall, Humphrey, Hunt, Jones, Majeed, McGrady, Presnell, Queen, Reives, K. Smith, Yarborough;
Alcoholic Beverage Control
Representatives Boles, McGrady; Chairs; Representatives Fisher, Hardister; Vice Chairs; Representatives Alexander, Bell, Dahle, Holley, Hurley, Johnson, Lucas, Meyer, Saine, B. Turner, Yarborough, Zachary;
Appropriations
Representatives Johnson, Lambeth, Saine; Senior Chairs; Representatives Arp, Brisson, Dobson, Faircloth, McGrady; Chairs; Representatives Blackwell, Boles, Cleveland, Dixon, Elmore, Fraley, K. Hall, Hardister, Horn, Iler, Jones, McElraft, McNeill, Murphy, Potts, Presnell, Riddell, Sauls, Shepard, Strickland, Torbett, R.Turner, White; Vice Chairs; Representatives Ager, Autry, Ball, Barnes, Beasley, Belk, Black, Brockman, Bumgardner, Conrad, Cunningham, Dahle, Davis, Farmer-Butterfield, Fisher, Floyd, Gailliard, Garrison, Gill, Goodwin, Graham, Grange, Hanig, Harrison, Hawkins, Humphrey, Hunter, Hurley, Insko, Jackson, Jarvis, John, Logan, Lucas, Majeed, Martin, Montgomery, Morey, Pierce, Pittman, Queen, Quick, Reives, Richardson, Rogers, R. Smith, C. Smith, K. Smith, Speciale, Stevens, Terry, B. Turner, Willingham, Wray, Yarborough;
Appropriations, Agriculture and Natural and Economic Resources
Representative Dixon; Senior Chair; Representatives K. Hall, McElraft, Strickland; Chairs; Representatives McGrady, Yarborough; Vice Chairs; Representatives Ager, Davis, Harrison, Humphrey, Montgomery, Quick, B. Turner, Wray;
Appropriations, Capital
Representative Hardister; Chair; Representative Arp; Vice Chair; Representatives Goodwin, Hawkins, Morey, C. Smith, K. Smith, Stevens;
Appropriations, Education
Representatives Blackwell, Elmore, Fraley, Horn, Sauls; Chairs; Representatives Conrad, Hurley, Johnson; Vice Chairs; Representatives Ball, Brockman, Fisher, Gailliard, Garrison, Gill, Grange, Hanig, Lucas;
Appropriations, General Government
Representatives Cleveland, Riddell; Chairs; Representative Arp; Vice Chair; Representatives Barnes, Floyd, Garrison, Logan, Majeed, Pittman;
Appropriations, Health and Human Services
Representative Murphy; Senior Chair; Representatives Potts, White; Chairs; Representatives Brisson, Dobson, Lambeth; Vice Chairs; Representatives Belk, Black, Bumgardner, Cunningham, Farmer-Butterfield, Insko, Jarvis, R. Smith, Terry;
Appropriations, Information Technology
Representatives K. Hall, Jones; Chairs; Representative Saine; Vice Chair; Representatives Autry, Hunter, Pittman, Queen;
Appropriations, Justice and Public Safety
Representative Boles; Senior Chair; Representatives McNeill, R.Turner; Chairs; Representative Faircloth; Vice Chair; Representatives Jackson, John, Pierce, Reives, Richardson, Rogers, Speciale;
Appropriations, Transportation
Representatives Iler, Presnell, Shepard, Torbett; Chairs; Representatives Beasley, Goodwin, Graham, Martin, Willingham;
Banking
Representatives Conrad, Grange; Chairs; Representatives Hardister, Howard; Vice Chairs; Representatives Butler, Carney, Everitt, Jarvis, Montgomery;
Commerce
Representative Ross; Senior Chair; Representative Conrad; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Ball, Butler, Clemmons, Cunningham, Everitt, Farmer-Butterfield, K. Hall, D. Hall, Horn, Howard, Iler, Jarvis, Kidwell, Lofton, Pierce, Shepard, Strickland, Terry, Warren;
Education – Community Colleges
Representative Sauls; Chair; Representative Brody; Vice Chair; Representatives Elmore, Gill, Goodman, Hastings, Hunt, Johnson, Pittman, B. Turner, von Haefen, Zachary;
Education – K-12
Representatives Elmore, Horn, Johnson; Chairs; Representatives Blackwell, Brockman; Vice Chairs; Representatives Ball, Beasley, Brody, Corbin, Farmer-Butterfield, Fisher, Fraley, Gill, Graham, Hardister, Lucas, Meyer, Potts, Setzer, K. Smith, Strickland, R.Turner, White;
Education – Universities
Representative Fraley; Chair; Representative Davis; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Alexander, Carney, Clemmons, Hastings, Insko, Jackson, Lambeth, Martin, McGrady, Morey, Murphy, Pittman, R.Turner, Zachary;
Elections and Ethics Law
Representatives Grange, D. Hall; Chairs; Representative Warren; Vice Chair; Representatives Adams, Ball, Batch, Blackwell, Brockman, Dahle, Davis, Faircloth, Fisher, Floyd, Hardister, Harrison, Jackson, Lewis, McNeill, Riddell, Rogers, Russell, Speciale, Szoka, Willingham;
Energy and Public Utilities
Representatives Arp, Szoka; Chairs; Representative Jones; Vice Chair; Representatives Alexander, Autry, Bell, Brisson, Brockman, Conrad, Cunningham, Dixon, Goodman, D. Hall, Hanig, Harrison, Hastings, Hawkins, Holley, Howard, Humphrey, Montgomery, Richardson, Riddell, Saine, Sauls, Setzer, Strickland, Wray;
Environment
Representatives McElraft, Yarborough; Chairs; Representatives Harrison, McGrady; Vice Chairs; Representatives Alexander, Belk, Clark, Corbin, Dixon, K. Hall, Horn, Insko, Kidwell, Riddell, Russell, Terry, R.Turner, B. Turner, White;
Ethics
Representatives Sauls, Wray; Chairs; Representatives Floyd, Setzer; Vice Chairs; Representatives Carney, Farmer-Butterfield, Hunter, Insko, Ross, Saine, Yarborough, Zachary;
Finance
Representatives Hastings, Howard, Setzer, Szoka; Senior Chairs; Representatives Conrad, Ross; Chairs; Representative Goodman; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Alexander, Batch, Bell, Brody, Butler, Carney, Carter, Clemmons, Corbin, D. Hall, Harris, Henson, Holley, Kidwell, Lewis, Lofton, Meyer, Sasser, von Haefen, Warren, Zachary;
Health
Representative Murphy; Senior Chair; Representatives Dobson, Potts, White; Chairs; Representative Lambeth; Vice Chair; Representatives Adcock, Barnes, Black, Brisson, Brockman, Carney, Clemmons, Cunningham, Farmer-Butterfield, Gailliard, Hanig, Howard, Humphrey, Hunter, Insko, Jarvis, Lucas, Pierce, Rogers, Sasser, Setzer, Shepard, C. Smith, Szoka, Terry, Wray;
Homeland Security, Military, and Veterans Affairs
Representatives Cleveland, Speciale; Chairs; Representatives Grange, Henson; Vice Chairs; Representatives Arp, Autry, Boles, Carter, Clark, Harris, Iler, Logan, Martin, Meyer, Pierce, Rogers, Shepard, von Haefen;
Homelessness
Representatives Hurley, Pittman; Chairs; Representatives Carter, Dobson, Insko, Lucas, Stevens, Terry;
Insurance
Representatives Bumgardner, Corbin, Setzer; Chairs; Representatives Adams, Lucas; Vice Chairs; Representatives Beasley, Cleveland, Floyd, Gill, Goodman, Goodwin, Graham, Henson, Holley, Howard, Iler, McElraft, Montgomery, Murphy, Pierce, Potts, Ross, Sasser, Torbett, Willingham, Wray;
Judiciary
Representatives Davis, Stevens; Chairs; Representatives Blackwell, D. Hall, Rogers, Zachary; Subcommittee Chairs; Representatives Adams, Beasley, Belk, Bumgardner, Clark, Everitt, Faircloth, Gill, Harris, Howard, Hunt, Jackson, John, McNeill, Morey, Potts, Queen, Reives, Richardson, Sauls, C. Smith, R.Turner, Warren;
Pensions and Retirement
Representative McNeill; Chair; Representatives Dobson, Hurley; Vice Chairs; Representatives Black, Elmore, Kidwell, Lambeth, Lofton, Martin, Quick, Russell, C. Smith;
Redistricting
Representative Lewis; Senior Chair; Representative D. Hall; Chair; Representatives Floyd, Sauls, Szoka, Torbett; Vice Chairs; Representatives Butler, Elmore, Grange, Harrison, Hawkins, Henson, Horn, Queen, Reives, Saine;
Regulatory Reform
Representatives Riddell, Yarborough; Chairs; Representatives Goodman, Holley; Vice Chairs; Representatives Adcock, Ager, Belk, Blackwell, Carter, Gailliard, Henson, Kidwell, McElraft, Meyer, Presnell, R. Smith, Stevens;
Rules, Calendar, and Operations of the House
Representative Lewis; Chair; Representatives Szoka, Torbett; Vice Chairs; Representatives Adcock, Barnes, Boles, Brisson, Bumgardner, Carney, Davis, Dixon, Floyd, Fraley, Goodman, Grange, Hardister, Hastings, Hunter, Jackson, Johnson, Quick, Reives, Ross, Saine, Willingham, Wray;
State and Local Government
Representatives Brody, Corbin, Warren; Chairs; Representatives Cleveland, Speciale; Vice Chairs; Representatives Ager, Autry, Batch, Boles, Carter, Dobson, Faircloth, Fisher, Graham, Hurley, Jarvis, Lofton, Logan, Majeed, McElraft, Quick, Ross, Sasser, von Haefen, Willingham;
Transportation
Representative Torbett; Senior Chair; Representatives Hastings, Iler, Presnell, Shepard; Chairs; Representative Carney; Vice Chair; Representatives Arp, Blackwell, Boles, Bumgardner, Butler, Corbin, Everitt, Faircloth, Fraley, Garrison, Goodwin, Harris, Holley, John, Martin, McNeill, Morey, Quick, Richardson, Russell, R. Smith, Speciale, Warren;
Wildlife Resources
Representatives Adams, Henson; Chairs; Representative Yarborough; Vice Chair; Representatives Ager, Batch, Brody, Cleveland, Cunningham, Dahle, Garrison, Hanig, Presnell, Richardson, Sasser;
 

Note: The Speaker Pro Tempore, Rules Chairman, House Majority Leader, and Deputy House Majority Leader will serve as ex officio voting members on all House standing committees.

Aging
Representative Hurley; Chair; Representative Farmer-Butterfield; Vice Chair; Representatives Black, Dobson, Hunt, John, Lambeth, Murphy, White;
Agriculture
Representative Dixon; Senior Chair; Representatives Brisson, Strickland; Chairs; Representatives Hunter, Wray; Vice Chairs; Representatives Ager, Alexander, Barnes, Bell, Brody, Clark, Conrad, Elmore, Graham, K. Hall, Humphrey, Hunt, Jones, Majeed, McGrady, Presnell, Queen, Reives, K. Smith, Yarborough;
Alcoholic Beverage Control
Representatives Boles, McGrady; Chairs; Representatives Fisher, Hardister; Vice Chairs; Representatives Alexander, Bell, Dahle, Holley, Hurley, Johnson, Lucas, Meyer, Saine, B. Turner, Yarborough, Zachary;
Appropriations
Representatives Johnson, Lambeth, Saine; Senior Chairs; Representatives Arp, Brisson, Dobson, Faircloth, McGrady; Chairs; Representatives Blackwell, Boles, Cleveland, Dixon, Elmore, Fraley, K. Hall, Hardister, Horn, Iler, Jones, McElraft, McNeill, Murphy, Potts, Presnell, Riddell, Sauls, Shepard, Strickland, Torbett, R.Turner, White; Vice Chairs; Representatives Ager, Autry, Ball, Barnes, Beasley, Belk, Black, Brockman, Bumgardner, Conrad, Cunningham, Dahle, Davis, Farmer-Butterfield, Fisher, Floyd, Gailliard, Garrison, Gill, Goodwin, Graham, Grange, Hanig, Harrison, Hawkins, Humphrey, Hunter, Hurley, Insko, Jackson, Jarvis, John, Logan, Lucas, Majeed, Martin, Montgomery, Morey, Pierce, Pittman, Queen, Quick, Reives, Richardson, Rogers, R. Smith, C. Smith, K. Smith, Speciale, Stevens, Terry, B. Turner, Willingham, Wray, Yarborough;
Appropriations, Agriculture and Natural and Economic Resources
Representative Dixon; Senior Chair; Representatives K. Hall, McElraft, Strickland; Chairs; Representatives McGrady, Yarborough; Vice Chairs; Representatives Ager, Davis, Harrison, Humphrey, Montgomery, Quick, B. Turner, Wray;
Appropriations, Capital
Representative Hardister; Chair; Representative Arp; Vice Chair; Representatives Goodwin, Hawkins, Morey, C. Smith, K. Smith, Stevens;
Appropriations, Education
Representatives Blackwell, Elmore, Fraley, Horn, Sauls; Chairs; Representatives Conrad, Hurley, Johnson; Vice Chairs; Representatives Ball, Brockman, Fisher, Gailliard, Garrison, Gill, Grange, Hanig, Lucas;
Appropriations, General Government
Representatives Cleveland, Riddell; Chairs; Representative Arp; Vice Chair; Representatives Barnes, Floyd, Garrison, Logan, Majeed, Pittman;
Appropriations, Health and Human Services
Representative Murphy; Senior Chair; Representatives Potts, White; Chairs; Representatives Brisson, Dobson, Lambeth; Vice Chairs; Representatives Belk, Black, Bumgardner, Cunningham, Farmer-Butterfield, Insko, Jarvis, R. Smith, Terry;
Appropriations, Information Technology
Representatives K. Hall, Jones; Chairs; Representative Saine; Vice Chair; Representatives Autry, Hunter, Pittman, Queen;
Appropriations, Justice and Public Safety
Representative Boles; Senior Chair; Representatives McNeill, R.Turner; Chairs; Representative Faircloth; Vice Chair; Representatives Jackson, John, Pierce, Reives, Richardson, Rogers, Speciale;
Appropriations, Transportation
Representatives Iler, Presnell, Shepard, Torbett; Chairs; Representatives Beasley, Goodwin, Graham, Martin, Willingham;
Banking
Representatives Conrad, Grange; Chairs; Representatives Hardister, Howard; Vice Chairs; Representatives Butler, Carney, Everitt, Jarvis, Montgomery;
Commerce
Representative Ross; Senior Chair; Representative Conrad; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Ball, Butler, Clemmons, Cunningham, Everitt, Farmer-Butterfield, K. Hall, D. Hall, Horn, Howard, Iler, Jarvis, Kidwell, Lofton, Pierce, Shepard, Strickland, Terry, Warren;
Education – Community Colleges
Representative Sauls; Chair; Representative Brody; Vice Chair; Representatives Elmore, Gill, Goodman, Hastings, Hunt, Johnson, Pittman, B. Turner, von Haefen, Zachary;
Education – K-12
Representatives Elmore, Horn, Johnson; Chairs; Representatives Blackwell, Brockman; Vice Chairs; Representatives Ball, Beasley, Brody, Corbin, Farmer-Butterfield, Fisher, Fraley, Gill, Graham, Hardister, Lucas, Meyer, Potts, Setzer, K. Smith, Strickland, R.Turner, White;
Education – Universities
Representative Fraley; Chair; Representative Davis; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Alexander, Carney, Clemmons, Hastings, Insko, Jackson, Lambeth, Martin, McGrady, Morey, Murphy, Pittman, R.Turner, Zachary;
Elections and Ethics Law
Representatives Grange, D. Hall; Chairs; Representative Warren; Vice Chair; Representatives Adams, Ball, Batch, Blackwell, Brockman, Dahle, Davis, Faircloth, Fisher, Floyd, Hardister, Harrison, Jackson, Lewis, McNeill, Riddell, Rogers, Russell, Speciale, Szoka, Willingham;
Energy and Public Utilities
Representatives Arp, Szoka; Chairs; Representative Jones; Vice Chair; Representatives Alexander, Autry, Bell, Brisson, Brockman, Conrad, Cunningham, Dixon, Goodman, D. Hall, Hanig, Harrison, Hastings, Hawkins, Holley, Howard, Humphrey, Montgomery, Richardson, Riddell, Saine, Sauls, Setzer, Strickland, Wray;
Environment
Representatives McElraft, Yarborough; Chairs; Representatives Harrison, McGrady; Vice Chairs; Representatives Alexander, Belk, Clark, Corbin, Dixon, K. Hall, Horn, Insko, Kidwell, Riddell, Russell, Terry, R.Turner, B. Turner, White;
Ethics
Representatives Sauls, Wray; Chairs; Representatives Floyd, Setzer; Vice Chairs; Representatives Carney, Farmer-Butterfield, Hunter, Insko, Ross, Saine, Yarborough, Zachary;
Finance
Representatives Hastings, Howard, Setzer, Szoka; Senior Chairs; Representatives Conrad, Ross; Chairs; Representative Goodman; Vice Chair; Representatives Adams, Adcock, Alexander, Batch, Bell, Brody, Butler, Carney, Carter, Clemmons, Corbin, D. Hall, Harris, Henson, Holley, Kidwell, Lewis, Lofton, Meyer, Sasser, von Haefen, Warren, Zachary;
Health
Representative Murphy; Senior Chair; Representatives Dobson, Potts, White; Chairs; Representative Lambeth; Vice Chair; Representatives Adcock, Barnes, Black, Brisson, Brockman, Carney, Clemmons, Cunningham, Farmer-Butterfield, Gailliard, Hanig, Howard, Humphrey, Hunter, Insko, Jarvis, Lucas, Pierce, Rogers, Sasser, Setzer, Shepard, C. Smith, Szoka, Terry, Wray;
Homeland Security, Military, and Veterans Affairs
Representatives Cleveland, Speciale; Chairs; Representatives Grange, Henson; Vice Chairs; Representatives Arp, Autry, Boles, Carter, Clark, Harris, Iler, Logan, Martin, Meyer, Pierce, Rogers, Shepard, von Haefen;
Homelessness
Representatives Hurley, Pittman; Chairs; Representatives Carter, Dobson, Insko, Lucas, Stevens, Terry;
Insurance
Representatives Bumgardner, Corbin, Setzer; Chairs; Representatives Adams, Lucas; Vice Chairs; Representatives Beasley, Cleveland, Floyd, Gill, Goodman, Goodwin, Graham, Henson, Holley, Howard, Iler, McElraft, Montgomery, Murphy, Pierce, Potts, Ross, Sasser, Torbett, Willingham, Wray;
Judiciary
Representatives Davis, Stevens; Chairs; Representatives Blackwell, D. Hall, Rogers, Zachary; Subcommittee Chairs; Representatives Adams, Beasley, Belk, Bumgardner, Clark, Everitt, Faircloth, Gill, Harris, Howard, Hunt, Jackson, John, McNeill, Morey, Potts, Queen, Reives, Richardson, Sauls, C. Smith, R.Turner, Warren;
Pensions and Retirement
Representative McNeill; Chair; Representatives Dobson, Hurley; Vice Chairs; Representatives Black, Elmore, Kidwell, Lambeth, Lofton, Martin, Quick, Russell, C. Smith;
Redistricting
Representative Lewis; Senior Chair; Representative D. Hall; Chair; Representatives Floyd, Sauls, Szoka, Torbett; Vice Chairs; Representatives Butler, Elmore, Grange, Harrison, Hawkins, Henson, Horn, Queen, Reives, Saine;
Regulatory Reform
Representatives Riddell, Yarborough; Chairs; Representatives Goodman, Holley; Vice Chairs; Representatives Adcock, Ager, Belk, Blackwell, Carter, Gailliard, Henson, Kidwell, McElraft, Meyer, Presnell, R. Smith, Stevens;
Rules, Calendar, and Operations of the House
Representative Lewis; Chair; Representatives Szoka, Torbett; Vice Chairs; Representatives Adcock, Barnes, Boles, Brisson, Bumgardner, Carney, Davis, Dixon, Floyd, Fraley, Goodman, Grange, Hardister, Hastings, Hunter, Jackson, Johnson, Quick, Reives, Ross, Saine, Willingham, Wray;
State and Local Government
Representatives Brody, Corbin, Warren; Chairs; Representatives Cleveland, Speciale; Vice Chairs; Representatives Ager, Autry, Batch, Boles, Carter, Dobson, Faircloth, Fisher, Graham, Hurley, Jarvis, Lofton, Logan, Majeed, McElraft, Quick, Ross, Sasser, von Haefen, Willingham;
Transportation
Representative Torbett; Senior Chair; Representatives Hastings, Iler, Presnell, Shepard; Chairs; Representative Carney; Vice Chair; Representatives Arp, Blackwell, Boles, Bumgardner, Butler, Corbin, Everitt, Faircloth, Fraley, Garrison, Goodwin, Harris, Holley, John, Martin, McNeill, Morey, Quick, Richardson, Russell, R. Smith, Speciale, Warren;
Wildlife Resources
Representatives Adams, Henson; Chairs; Representative Yarborough; Vice Chair; Representatives Ager, Batch, Brody, Cleveland, Cunningham, Dahle, Garrison, Hanig, Presnell, Richardson, Sasser;
 

Note: The Speaker Pro Tempore, Rules Chairman, House Majority Leader, and Deputy House Majority Leader will serve as ex officio voting members on all House standing committees.