Senator Berger Announces Committee Assignments

Committee Structure and Assignments have been posted

Here are the Senate Committees and Appointees for the 2019-2020 Legislative Session:

Agriculture/Environment/Natural Resources

  • Chairs: Norman W. Sanderson, Andy Wells
  • Members: Brent Jackson, John M. Alexander, Jr., Tom McInnis, Chuck Edwards, Paul Newton, Vickie Sawyer, W. Ted Alexander, Jim Burgin, Eddie Gallimore, Jeff Jackson, Mike Woodard, Harper Peterson, Wiley Nickel, Don Davis

Appropriations/Base Budget

  • Chairs: Harry Brown, Kathy Harrington, Brent Jackson
  • Members: Warren Daniel, Bill Rabon, Norman W. Sanderson, Andy Wells, Dan Bishop, Danny Earl Britt, Jr., Rick Gunn, Jerry W. Tillman, Rick Horner, Jim Davis, Joyce Krawiec, Deanna Ballard, Dan Blue, Erica D. Smith, Paul A. Lowe, Jr., Terry Van Duyn, Jay J. Chaudhuri, Mike Woodard

Appropriations on Department of Transportation

  • Chairs: Jim Davis, Tom McInnis
  • Members: Bill Rabon, John M. Alexander, Jr., Mike Woodard, Kirk deViere, Michael Garrett

Appropriations on Education/Higher Education

  • Chairs: Deanna Ballard, Jerry W. Tillman
  • Members: Rick Horner, Todd Johnson, W. Ted Alexander, Chuck Edwards, Don Davis, Erica D. Smith, Joyce Waddell, Wiley Nickel

Appropriations on General Government and Information Technology

  • Chairs: John M. Alexander, Jr., Rick Horner
  • Members: Carl Ford, Bob Steinburg, Ben Clark, Valerie P. Foushee, Sam Searcy

Appropriations on Health and Human Services

  • Chairs: Dan Bishop, Joyce Krawiec, Louis Pate
  • Members: Ralph Hise, Jim Burgin, Floyd B. McKissick, Jr., Gladys A. Robinson, Terry Van Duyn, Paul A. Lowe, Jr.

Appropriations on Justice and Public Safety

  • Chairs: Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel, Norman W. Sanderson
  • Members: Bob Steinburg, Dan Blue, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Jeff Jackson

Appropriations on Agriculture, Natural, and Economic Resources

  • Chairs: Chuck Edwards, Rick Gunn, Andy Wells
  • Members: Paul Newton, Vickie Sawyer, Eddie Gallimore, Mujtaba A. Mohammed, Jay J. Chaudhuri, Natasha R. Marcus, Harper Peterson

Commerce and Insurance

  • Chairs: John M. Alexander, Jr., Chuck Edwards, Rick Gunn
  • Members: Harry Brown, Norman W. Sanderson, Tom McInnis, Paul Newton, Vickie Sawyer, Todd Johnson, Bob Steinburg, Paul A. Lowe Jr., Gladys A. Robinson, Ben Clark, Valerie P. Foushee, Erica D. Smith

Education/Higher Education

  • Chairs: Deanna Ballard, Rick Horner, Jerry W. Tillman
  • Members: Norman W. Sanderson, Joyce Krawiec, Chuck Edwards, Paul Newton, Todd Johnson, Kathy Harrington, Tom McInnis, Don Davis, Gladys A. Robinson, Jay J. Chaudhuri, Valerie P. Foushee, Sam Searcy

Finance

  • Chairs: Ralph Hise, Paul Newton, Jerry W. Tillman
  • Members: Harry Brown, Warren Daniel, Jim Davis, Rick Gunn, Kathy Harrington, Brent Jackson, Bill Rabon, Joyce Krawiec, Andy Wells, John M. Alexander, Jr., Chuck Edwards, Dan Bishop, Floyd B. McKissick, Jr., Dan Blue, Ben Clark, Joyce Waddell, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Mike Woodard

Health Care

  • Chairs: Dan Bishop, Joyce Krawiec, Louis Pate
  • Members: Jim Davis, Ralph Hise, Deanna Ballard, Vickie Sawyer, Carl Ford, Rick Horner, Jim Burgin, Don Davis, Valerie P. Foushee, Gladys A. Robinson, Terry Van Duyn

Judiciary

  • Chairs: Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel
  • Members: Jerry W. Tillman, Harry Brown, Jim Davis, Kathy Harrington, Brent Jackson, Dan Bishop, Rick Horner, Paul Newton, Jeff Jackson, Terry Van Duyn, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Natasha R. Marcus, Mujtaba A. Mohammed

Pensions and Retirement and Aging

  • Chairs: Bill Rabon, Andy Wells
  • Members: W. Ted Alexander, Danny Earl Britt, Jr., Eddie Gallimore, Ralph Hise, Rick Horner, Todd Johnson, Louis Pate, Bob Steinburg, Jay J. Chaudhuri, Kirk deViere, Floyd B. McKissick, Jr., Wiley Nickel

Redistricting and Elections

  • Chairs: Ralph Hise, Dan Bishop
  • Members: John M. Alexander, Jr., Danny Earl Britt, Jr., Harry Brown, Warren Daniel, Kathy Harrington, Brent Jackson, Paul Newton, Bill Rabon, Dan Blue, Michael Garrett, Natasha R. Marcus, Floyd B. McKissick, Jr.

Rules and Operations of the Senate

  • Chair: Bill Rabon
  • Members: Deanna Ballard, Dan Bishop, Harry Brown, Chuck Edwards, Rick Gunn, Kathy Harrington, Ralph Hise, Brent Jackson, Joyce Krawiec, Vickie Sawyer, Jerry W. Tillman, Andy Wells, Dan Blue, Ben Clark, Don Davis, Paul A. Lowe, Jr., Floyd B. McKissick, Jr., Joyce Waddell

State and Local Government

  • Chairs: John M. Alexander, Jr., Rick Horner
  • Members: W. Ted Alexander, Jim Burgin, Carl Ford, Eddie Gallimore, Tom McInnis, Louis Pate, Norman W. Sanderson, Bob Steinburg, Jeff Jackson, Mujtaba A. Mohammed, Harper Peterson, Sam Searcy

Transportation

  • Chairs: Jim Davis, Tom McInnis

Members: John M. Alexander, Jr., Deanna Ballard, Danny Earl Britt, Jr., Warren Daniel, Carl Ford, Rick Gunn, Kathy Harrington, Bill Rabon, Kirk deViere, Milton F. “Toby” Fitch, Jr., Michael Garrett, Erica D. Smith, Joyce Waddell